Tartu Turuhoone külastus

Meie klubi on selle hooaja alguses keskendunud meie oma kodulinnale  – Tartule.  Lisaks kultuurisündmustele, mida Tartu 2024 pakub, saame kuulda ja nähaTartu erinevaid lugusid, on päris lahe.

Täna olime külas Tartu turul. Haldus- ja arendusjuht  Ivo Tombak tervitas klubiliikmeid maja ees sea juures ja kuulsime sissejuhatuseks tutvustust hoonest. Turuhoone valmis 1937. aasta detsembris ja alustas tegevust 1938. aastal. Asukoht on väga hea, on üks kesklinna neljast suurest kaubandusasutusest: Tartu Kaubamaja, Tasku keskus, Kvartali keskus ja Tartu Turuhoone.

Võimalus uudistada keldrikorrust, mis jääb igapäevaselt külastajatele nähtamatuks, pakkus ka huvitavat ajalugu. Põhjalikum renoveerimine hoones ja keldris toimus 2017. aastal. Enne seda oli kelder enamasti prahti täis, vaid 20 protsenti sellest oli kasutuses.

Renoveerimise käigus on säilitatud ka üksikuid algseid elemente, nagu kaldtee, mida mööda vanasti hobused kaubaga alla sõitsid. All oli ringitee (olgugi, et neljakandiline, mis on tingitud hoonest), sõitsid hobused  alla, kaup laaditi  maha ja teisest uksest välja.  Keldrikorruse keskel oli vanasti külmkamber, kuhu toodi hobustega Emajõest jää ja see hoidis ruumi külmana 9 kuud. Sulamisel valgus vesi maasse. Säilitatud on ka mõned uksed. 1937. a  pandi uste sisse kokku segatud tõrv ja korgipuru, paksus oli 10-15 cm. Ka kambri kõik seinad ja laed kaeti selliselt. Temperatuur suudeti säilitada  nulli lähedal ja hoida 9 kuud. Jää saeti Emajõelt.

Tänapäeval on keldriruumid toidu vastuvõtu, töötlemise ja ladustamise koht. Ja kui palju külmkambreid lihasaaduste, piimatoodete ja puuviljade hoidmiseks. Lisaks on mitmeid abiruumid liha raiumiseks, müügiks ettevalmiseks ja ka kaasaegsed ruumid töötajatele. Neid ruume saime ise näha.

Tutvusime ka Turuhoone müügisaaliga. Ivo Tombak rääkis, et seal toimuvad kauplejate vahel pea iga kuu ka sündmused. Turuhoone rentnikud on kui üks suur pere.

Ja tänane arusaam nii mõnelegi uudistajale: tule ja vaata ja osta. Klubiliikmed, kes on turu regulaarsed külastajad, kiitsid väga kvaliteetset kaupa. Nii et tule Tartu turule!

Lõpetuseks saime teada, et Turuhoone sea nimi on Roosi 🙂